CHARAKTERYSTYKA SKŁADOWISKA
1. WŁAŚCICIEL
Bio Star Sp. z o.o., ul. Bogusława IV nr 15, 73-110 Stargard.
2. LOKALIZACJA
Składowisko odpadów w Łęczycy, Gmina Stara Dąbrowa zlokalizowane jest po południowej stronie drogi Szczecin-Chociwel w bezpośredniej bliskości skrzyżowania z drogą Stargard-Nowogard. Najbliższa zabudowa mieszkalna – wieś Łęczyca znajduje się w odległości około 500-600 m na północny-wschód od składowiska. Lokalizacja ta jest zgodna z planem przestrzennego zagospodarowania gminy Stara Dąbrowa (uchwała Nr XVIII/91/87 z dn. 29.10.1987r.)
3. TYP
Składowisko odpadów w Łęczycy przeznaczone jest do składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
4. PRZEZNACZENIE
Na składowisko odpadów w Łęczycy mogą być przyjmowane wyłącznie odpady komunalne oraz odpady inne niż niebezpieczne, zgodnie z ich definicją ustaloną w art.3 ust.1 pkt.4 i pkt.6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – o odpadach (Dz. U. nr 62, poz. 628 ze zmianami) oraz sklasyfikowanie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001r., w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. nr 112, poz. 1206). Są to głównie odpady z grupy 20 oraz z grupy 19.
5. OGÓLNE INFORMACJE
Rozpoczęcie eksploatacji składowiska – 1979 r.
Łączna powierzchnia terenu przeznaczonego pod składowanie odpadów wynosi ponad 10 ha, w tym:
- cztery (od I do IV) kwatery nieeksploatowane i częściowo zrekultywowane,
- V kwatera eksploatowana, pojemność kwatery – 240.000 Mg odpadów,
- roczna ilość deponowanych odpadów – ok. 32.000 Mg.
Podstawowe obiekty składowiska:
- budynek socjalno – biurowy,
- kwatery do składowania odpadów,
- instalacja zagospodarowania odcieków wraz z przepompownią,
- instalacja do ujmowania biogazu wraz z generatorem do produkcji energii,
- brodzik dezynfekcyjny,
- waga samochodowa.
6.PROCEDURA PRZYJĘCIA ODPADU NA SKŁADOWISKO
Każdy posiadacz odpadów przed umieszczeniem odpadów na składowisku przekazuje zarządzającemu składowiskiem podstawową charakterystykę odpadów zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 września 2005r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu (Dz. U. nr 186 poz. 1553). Przekazujący odpady musi posiadać, zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości lub/i zgody na wytwarzanie odpadu oraz transportu odpadów zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 236 z 2005 r., poz. 2008 z póź. zm.) oraz Ustawą o odpadach (Dz. U. Nr 39 z 2007 r., poz. 251 z póź. zm.). Po dostarczeniu kompletu dokumentów musi podpisać umowę/zlecenie na odbiór odpadu.
Odpady mogą być przyjęte tylko na podstawie karty przekazania odpadu. Pojazd po zważeniu i kontroli składu odpadów (zgodnie z kartą przekazania odpadu), kierowany jest do miejsca składowania odpadów. W trakcie rozładunku pojazdu należy ściśle dostosować się do poleceń osób obsługujących składowisko. Dla firm korzystających w sposób ciągły z usług składowiska proces ważenia odpadu jest zautomatyzowany.
Obsługa składowiska odmówi przyjęcia odpadów w przypadku, gdy:
a) przekazujący nie posiada umowy zawartej ze Spółką na umieszczenie odpadów na składowisku lub odpowiednich decyzji związanych z gospodarką odpadami,
b) przekazujący odpad nie przedstawił karty charakterystyki odpadu zgodnej z art. 36 ustawy o odpadach, zawierającej następujące informacje:
1) informacje podstawowe:
a) nazwę, siedzibę i adres wytwórcy lub posiadacza odpadów kierującego odpady na składowisko odpadów,
b) rodzaj odpadów,
c) syntetyczny opis procesu wytwarzania odpadów uwzględniający podstawowe użyte surowce i wytworzone produkty,
d) oświadczenie o braku odpadów wymienionych w art.55 ust. 1 pkt. 1-7b w odpadach kierowanych na składowisko odpadów,
e) opis zastosowanego procesu unieszkodliwiania lub odzysku, a także opis sposobu segregowania odpadów lub oświadczenie o przyczynie, dla której wymienione działania nie zostały wykonane,
f) opis odpadu podający kolor, postać fizyczną oraz jego zapach,
g) wykaz właściwości z załącznika nr 4 w odniesieniu do odpadów niebezpiecznych, które mogą zostać przekwalifikowane na inne niż niebezpieczne na podstawie art.4 ust. 1 pkt.2,
h) wskazanie typu składowiska odpadów, na którym odpady po przeprowadzeniu badań zgodnie z kryteriami dopuszczenia odpadów do składowania mogą być składowane,
i) oświadczenie o braku możliwości odzysku, w tym recyklingu odpadów,
j) podanie częstotliwości przeprowadzania testów zgodności;
2) informacje dodatkowe, o ile są istotne dla eksploatacji danego typu składowiska odpadów, dotyczące:
a) fizykochemicznego składu oraz podatności odpadów na wymywanie,
b) zachowania środków ostrożności na składowisku odpadów.
c) przekazujący odpad nie przedstawił testu zgodności,
d) transport zawiera odpady o nieznanym pochodzeniu i składzie, których składowanie jest zabronione, lub których skład jest niezgodny z przedstawionymi dokumentami.